Let´s Talk about Children

1. února 2023 - 31. ledna 2026

Projektový tým: Barbora Holá (koordinátorka), Michael Kostka (odborný garant), Pavel Říčan (evaluace a diseminace)
 
Tříletý evropský projekt financovaný z programu EU4Health se zaměřuje na proškolení odborníků péče od duševní zdraví v metodě Let´s Talk about Children a její začlenění do praxe u nás a v osmi dalších evropských zemích.

Metoda Let´s Talk about Children a její autorka, finská dětská psychiatrička a profesorka Tytti Solantaus (leták)
- Krátké video o metodě a projektu
- Záznam z úvodní konference projektu, na které představila metodu Let´s Talk about Children její autorka Tytti Solantaus a lektorka Miia Äänismaa a kde zároveň zazněly zkušenosti z práce s rodinami a podporou dětí vyrůstajících v rodině s rodičem s duševním onemocněním v českém prostředí v podání Mgr. Jana Kulhánka a MUDr. Jana Lorence i osobní zkušenost peer pracovnice Lucie Smutné Škrabákové.

Partnerské organizace v České republice:
Fokus Karlovarský kraj
Fokus Mladá Boleslav
Ledovec
Péče o duševní zdraví
Práh jižní Morava
Psychiatrická nemocnice v Opavě

Webové stránky projektu (AJ): Let’s Talk about Children (utu.fi)

Máte zájem o zasílání novinek a pozvánek na akce týkající se projektu a metody LTC? Zanechte nám svůj kontakt prostřednictvím krátkého formuláře.

Aktuality:
Trénink v metodě Let´s Talk about Children, jehož součástí bylo i praktické využití metody v práci s klienty pod supervizním vedením finské lektorky, zakončíme v únoru 2024. Aktuální informace o projektu a první zkušenosti z práce s metodou v českém prostředí budeme sdílet v rámci setkání u kulatého stolu, které proběhne osobně i online 29.2.2024 od 15.30 do 17.00. Podrobnosti k programu a registraci najdete v pozvánce. Můžete také shlédnout krátké pozvání formou videa.
Materiály z kulatého stolu:
Prezentace o projektu a LTC
- Prezentace o implementaci LTC napříč službami v komunitě (Miia Aanismaa)
- Leták o metodě LTC s výstupy z panelové diskuse o zkušenostech s jejím využitím v českých službách péče o duševní zdraví

​Dvanáct z proškolených pracovníků naváže dalším vzděláváním, aby mohli v roli trenérů školit v metodě LTC další kolegy.

Starší události z projektu:
2.png2. června 2023 jsme ve Skautském institutu zahájili trénink v metodě Lets Talk about Children pro skupinu prvních dvaceti pracovníků z partnerských organizací. Trénink zahrnuje jak seznámení se samotnou intervencí a jejími nástroji včetně praktických nácviků, tak její využití v práci s klienty a následné sdílení prvních zkušeností a otázek v rámci supervizních setkání. První tréninkový den probíhal pod vedením autorky metody Tytti Solantaus a lektorky a pedagožky, která s metodou pracuje s rodiči svých žáků, Mii Äänismaa.
____________________________
 
Pozvanka-konference-LTC_01062023_foto.pngNa Den dětí, 1. června 2023 proběhla v Malém sále Městské knihovny v Praze úvodní konference, která představila metodu Let´s Talk about Children a zároveň nabídla zkušenosti z práce s rodinou a podporou dětí vyrůstajících v rodině s rodičem s duševním onemocněním v českém prostředí včetně sdílení osobního příběhu.
 
Konferenci je možné shlédnout z videozáznamu zveřejněném na YouTube.

Další výstupy a materiály z konference:
Spirala-zelena-1.pngTisková zpráva
Spirala-zelena-1.pngProgram konference
Spirala-zelena-1.pngPrezentace:
O Centru, naší cestě k LTC a o projektu (Pavel Říčan, Barbora Holá, Michael Kostka)
Každé dítě stojí za diskusi: Let´s Talk about Children v praxi (Tytti Solantaus)
Jak je důležité míti rodinnou terapii? (Jan Lorenc)
Moje máma Marie (Lucie Škrabáková Smutná)