bratr
Dobrý den, mám dotaz tákající se mého bratra. Je dvacet let důchodcem třetího stupně s diagnozou schizofrenie, léčí se ambulantně a byl i několikrát hospitalizován v psychiatrické léčebně. Žije v bytě s mojí matkou ke které se někdy chová agresivně, nadává ji atd. Několikrát měl takové agresivní ataky, že musela být přivolána policie a on byl hospitalizován v léčebně. Veškeré své neúspěchy si ventiluje na matce. Navíc si bere půjčky, které nesplácí a nejsou to malé částky. Došlo to tak daleko, že jednoho dne zmizel, po dvaceti letech opustil byt, který téměř neopouští, jenom když jsi jde něco koupit, byl pohřešovanou osobou a hledán policii ČR. Nalezen byl na Bahamských Ostrovech na letišti. Bez peněz a bez řádného oblečení, no hrůza atd.. Na tuto fantasy cestu si samozřejmě udělal zase půjčku. Matce už je 66 let a skutečně už nemá sílu a energii s ním žít ve společné domácnosti. Bratrův zdravotní stav mi přijde velmi vážný, mám strach o zdraví své matky. Bratr nemá zájem o jakékoliv začlenění do společnosti (kamarádi, komunitní centra,chráněné dílny atd.), někdy odmítá spolupráci se svým ošetřujícím psychiatrem. Jsem už zoufalá, tak tady píšu a snažím se získat alespoň nějakou radu. Vím, že bratr za svou nemoc nemůže, ale věřte mi, už je to neúnosné.
Petr Sturma
Odpověď odborníka:
Dobrý den. Naprosto chápu, že situaci kterou popisujete považujte za neúnosnou. To, že lidé trpící duševní nemocí dost často žijí se svými rodiči (a především matkami) až do poměrně pokročilého věku je bohužel statistikou potvrzená skutečnost. Stejně jako to, že v těchto soužitích pak dochází k agresivnímu chování, které bývá způsobeno tím, že tito lidé nemají kde jinde ventilovat své stresy, případně frustrace. Zmiňujete také různé služby, které Váš bratr doposud odmítá. Najít motivaci k nějakým změnám bývá často tím nejsložitějším. Asi by stálo za to, kdyby se nějaký komunitní tým pokoušel Vašeho bratra i přes jeho odmítání opakovaně asertivně kontaktovat. Dále Váš dotaz chápu tak, že hledáte možnost, jak ochránit bratra i matku před zadlužováním. V tomto směru by se nabízela možnost navrhnout přezkoumání svéprávnosti Vašeho bratra a jeho schopnosti zacházet s financemi. v situacích, kdy už ze strany Vašeho bratra dochází k agresi a to klidně jen verbální, neváhal bych znovu postupovat tak, jak zmiňujete. Tedy přivolání rychlé záchranné služby a případně i policie. V případech, kde opakovaně dochází k agresi pod vlivem duševního onemocnění je také možné přistoupit k nařízení ochranné léčby ať už ambulantní, nebo ústavní formou. je to samozřejmě jedno z krajních řešení, ale v některých situacích je i toto opatření nezbytné a vhodné. Doufám, že se Vám situaci s bratrem podaří vyřešit.
Magdalena
Odpověď peer poradce:
Dobrý den,
děkuji, že jste se obrátila na naši poradnu. Chápu, že situace je pro Vás pro všechny složitá a je dobře, že hledáte pomoc. Osobně mám zkušenosti s jinou formou duševní nemoci, ale můj kamarád má bratra, který se chová v mnoha ohledech stejně jako ten Váš. Po mnoha letech soužití ve společné domácnosti již byla jeho rodina natolik vyčerpaná, že začala hledat řešení své tíživé situace u odborníků. Podařilo se jim najít pro nemocného chráněné bydlení, což vyřešilo jejich akutní problém. Můžete se také obrátit přímo na poskytovatele služeb péče o duševní zdraví v regionu, kde bydlíte a společně s pracovníky se poradit na nejlepším možném postupu. Přeji vám, abyste našli řešení s pomocí kompetentních osob a ulevilo se Vám. Z Vašeho dotazu je cítit Vaše starost o matku i péče o nemocného bratra. Z vlastní zkušenosti vím, že je důležité starat se také o sebe.
Zpět na seznam