invalidni duchod 2
Srdce jsem si vylila a zapomela zduraznit dotazy,omlouvam se.
1.nebudu s invalidnim duchodem pracovne odepsana?
2.budu to mit pripadne nekde zapsane v evidenci,kde to zamestnavatele uvidi?
3.mam vubec narok ho dostat,kdyz jsem rok prodluzovala s optimizmem ,ze se do te doby opravim?Je to velke zklamani .
4.co kdyz nezazadam a pak me to v praci semele ,budu mit nadeji ho ziskat pozdeji?
Mam velky strach z odsouzeni od okoli ,a propadu na socialni dno a selhani.
Dekuji
Petr Sturma
Odpověď odborníka:
Dobrý den. Naprosto rozumím Vašemu dilematu, zda o důchod požádat, nebo ne. Jak jsem zde v poradně zmiňoval již vícekrát, invalidní důchod je brán, jako stigma, jako něco, co člověka vlastně znevýhodňuje. Přitom invalidní důchod existuje právě proto, aby znevýhodnění lidem alespoň částečně kompenzoval. Píšete také, že se budete cítit jako "vyžírka", ale k tomu není důvod. Vzhledem k tomu, že jste v pracovní neschopnosti, předpokládám, že až do Vámi popisovaných událostí jste pracovala, takže jste také byla účastna na sociálním pojištění, které existuje právě proto, aby nám pak pomohlo překonat obtíže, jako jsou ty Vaše. Myslím, že ve chvíli, kdy jste již dva roky v pracovní neschopnosti, je podání žádosti o ID zcela na místě. Zda Vám důchod nakonec bude přiznán se rozhodně neodvážím takto na dálku spekulovat. Nyní se pokusím zodpovědět Vaše konkrétní dotazy.
Ad 1) Tím, že budete pobírat ID rozhodně nebudete pracovně odepsaná. Řada lidí s ID pracuje a lidé, kteří pobírají 1 nebo 2 stupeň ID pracovat v podstatě musí, jelikož ID jim nepokryje veškeré životní náklady a i je s tím takto počítáno. Samozřejmě je možné, že Vaše pracovní uplatnění může být nějakým způsobem omezené, tedy že nebudete moc pracovat úplně kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek.
Ad 2) To, že pobíráte ID samozřejmě musíte případnému zaměstnavateli hlásit. Zda mu ale sdělíte z jakého důvodu ID pobíráte je zcela na Vás.
Ad 3) Délka předchozí pracovní neschopnosti by v rozhodování o invaliditě nemělo hrát roli. Navíc to, že jste doufala ve zlepšení a v návrat do běžného pracovního procesu je podle mého názoru naopak známkou, že nebylo Vaším cílem získat dlouhodobou podporu od státu.
Ad 4) O ID můžete samozřejmě zažádat kdykoliv později, pokud k tomu bude důvod, stejně tak ho můžete odmítnout v případě ,že by se Váš zdravotní stav naopak zlepšil.
Vaše obavy jsou samozřejmě pochopitelné, ale od propadu na sociální dno by Vás měl ID právě ochránit. Domnívám se, že setrvávání v pracovní neschopnosti je vlastně velmi podobné a možná ještě víc ohrožující z hlediska možných sociálních dopadů. Přeji Vám hodně zdaru a také odhodlání se rozhodnout a učinit nějaký krok, ať už se rozhodnete jakkoliv.
Lenka
Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Chápu Vaše obavy, podobné otázky jsem si kladla také, když jsem se rozhodovala, zda zažádat o invalidní důchod. Nakonec jsem se rozhodla pro a nelituji toho. Získala jsem tím větší jistotu i finanční nezávislost. Pracovně odepsanou jsem se nestala, pracovala jsem například v bance, v nakladatelstvi, nyni pracuji jako projektová manažerka. Neznamená to, že byste nemohla pracovat, jen máte jožnost pracovat v omezené míře.
Pokud vím, v evidenci informace o ID není, pokud ale budete nastupovat na pracovní smlouvu, tam se důchod řeší. Nejste ale povinná uvádět na co důchod konkrétně pobíráte.
O invalidní důchod si můžete samozřejmě zažádat i později, pokud se Váš zdravotní stav zhorší a vznikne tím nárok na důchod.
Přeji Vám, abyste se rozhodla co nejlépe.
Zpět na seznam