Práce, ID aj.
Dobrý den, od 18 let se léčím na psychiatrii, beru antipsychotika a antidepresiva. Mám VŠ, skoro 15 let pracuji převážně na plný úvazek, jsem bezdětná. Před pěti lety mi lékaři změnili psychofarmaka, začala jsem dojíždět 60 km a bydlet s přítelem (má ID 3. stupně). Zaměstnavatel mi krátkodobě zkrátil pracovní úvazek. Od října 2021 už musím pracovat jen na plný úvazek, nebo změnit zaměstnavatele. O důchod jsem si žádala asi před třemi lety, nebylo mi nic přiznáno. Moje psychiatrička se mi na každé prohlídce ptá, jestli mám zažádáno o ID, navrhuje mi napsat žádost na 2. stupeň ID (odpovídá tomu moje snížená pracovní schopnost). Při plném úvazku s největší pravděpodobností žádný ID nebudu mít. V nynější práci mám ale vypracovanou pozici a celkem vyšší plat. Opakovaně řeším, jestli budu ještě přes 20 let zvládat náročnější zaměstnání, dojíždění a únavu. Můžete mi poradit, jestli je v mé situaci lepší hledat jinou práci na kratší úvazek (což by také znamenalo menší příjmy mé a mého přítele)? Kam bych se mohla obrátit o radu a pomoc? Předem děkuji za odpovědi.
Lenka Vaňková
Odpověď odborníka:
Dobrý den,
prvně Vám musím vyseknout poklonu, protože dojíždět denně 60 km do práce je opravdu náročné! A je vidět, že jste spolu s psychiatričkou našly dobrou medikaci, která Vám sedí a díky níž to všechno zvládáte. A zažádat si o ID určitě můžete, zvlášť když máte podporu lékařky. Je to proces, i když by Vám nebyl ID přiznán, můžete o něj zažádat jindy, až budete situace horší.
Ptáte se, jestli je ve vaší situaci lepší hledat jinou práci - to určitě záleží na tom co od jiné práce očekáváte. Můžete si udělat průzkum pracovního trhu, abyste měla přehled, jaké jsou nabídky a co by změna pro Vás znamenala. Přemýšlet o nové práci - jaká máte očekávání: úvazek, náplň práce, vzdálenost od místa bydliště, plat... Snížený úvazek může situaci vyřešit. Stejně tak jednodušší práce, která nebude tak náročná, nebo která bude blíž. A k tomu byste měla ID - když celou dobu pracujete, byla by jeho výše dobrá. Existuje jednoduchá technika - napsat si plusy a mínusy práce na plný nebo zkrácený úvazek.
Mohl by Vám v rozhodování pomoct sociální pracovník nebo krizový intervent - někdo z krizového centra, z linky důvěry, nebo peer pracovník - třeba Vás bude inspirovat něco ze stránek Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví:
https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/
Držím Vám pěsti, mějte se dobře. LV
Magdalena
Odpověď peer poradce:
Dobrý den!
Děkujeme za Váš dotaz do poradny.
Ptáte se, zda je ve Vaší situaci lepší hledat jinou práci na kratší úvazek. Také opakovaně řešíte, zda budete ještě přes 20 let zvládat náročnější zaměstnání, dojíždění a únavu.
Když si pročítám, kolik toho momentálně zvládáte, máte můj obdiv. Věřím, že to může být velmi náročné.
Jelikož máte možnost o invalidní důchod zažádat znovu, podpořila bych Vás v tom. Předpokládám, že jej získáte, když máte podporu své lékařky.
Získala byste určitou finanční rezervu, která by Vám případně doplnila ztrátu způsobenou snížením úvazku nebo změnou zaměstnání.
A dala Vám tak větší volnost v rozhodování.
O změně zaměstnání bych se rozhodovala také podle toho, jak se momentálně cítíte. Každá velká změna je zatěžující, proto bych doporučila postupovat po menších krocích. Zažádat o ID, promyslet si současné možnosti Vaší práce a přemýšlet o změně ve smyslu: "Bude mi dlouhodobě lépe, když tuto změnu podstoupím?". Je možné, že najdete práci, která Vám bude lépe vyhovovat a bude Vás stát méně úsilí. Můžete při současném zaměstnání sledovat, zda se neobjeví něco vhodného pro Vás, a absolvovat pohovory, aniž byste byla pod tlakem.
Přeji vše dobré!
Zpět na seznam