Pravomoci lékaře
Syn má nařízenou ochrannou léčbu a přiznaný důchod. Může jeho ošetřující lékař rozhodovat komu a kolik peněz bude zasílat? Má pravomoc podmiňovat přeměnu na ambulantní léčbu splacením pohledávek?
Lenka Vaňková
Odpověď odborníka:
Dobrý den,
ošetřující lékař je od toho, aby vašeho syna motivoval k léčbě a třeba i k vyřešení pohledávek - může mu doporučit spolupráci se sociální službou, s dluhovou poradnou, atd. Pokud není opatrovníkem Vašeho syna, nemá jakékoliv právo rozhodovat o financích druhého člověka a podmiňovat tím přeměnu ochranné nemocniční léčby na léčbu ambulantní. Můžeme okolo toho mít fantazii, že to lékař synovi vysvětluje jinak, než si to syn vykládá. Možná by Váš syn uvítal podporu v podobě návštěvy psychiatra i s Vámi, aby si byl jistější.
Přeji hodně sil v řešení problému. LV
Vlasta
Odpověď peer poradce:
Dobrý den,
děkuji za dotaz do naší poradny. Ochrannou léčbu stanovuje soud, ambulantní, nebo ústavní formou. Volba výkonu se volí vzhledem k povaze a závažnosti nemoci a také léčebným možnostem. Pro rozhodnutí jsou důležité znalecké posudky, odborná vyjádření týkající se duševního stavu obviněného a zprávy ošetřujícího lékaře. Konečný verdikt je v rukou soudce. Ošetřující lékař poskytuje odborné zprávy o člověku v jeho péči. V případě žádosti o invalidní důchod také správě sociálního zabezpečení. Na výši invalidního důchodu mají vliv – odpracované roky, placení sociálního pojištění a přiznaný invalidní stupeň. Změna léčby z ústavní na ambulantní může vycházet z podnětu psychiatra či člověka samotného. Bohužel nejsem odborník v těchto záležitostech, nejspíše Vám dokáže lépe poradit kolega sociální pracovník. Přeji hodně štěstí a zdraví, ať se daří.
Zpět na seznam