Spolunazivani s dusevne nemocnou matkou
Dobry den, 8.5let bydlim s dusevne nemocnou matkou (paranoi, bludy). Asi pred rokem, pan doktor ji pan doktor prestal predepsovat leky. V prubehu roku, nebylo znat zadne zasadni zmeny. Situace se zmenila asi v prubehu v poslednich 4 mesicich. Na zaklade toho, byla minuly tyden u doktora, ktery hned reagoval spravne, nasazenim lecby. Moje mama to odmitla, ze se citi zdrava. Pan doktor rekl, je nutno ji presvedcit aby znova zahajila lecbu. Muj dotaz smeruje ohledne bydleni. Ja mam 36 let, nemohu uz dal zit a starat se o ni, vic mi to ublizuje jako ji to pomaha.
V pripade, ze by znova zahajila lecbu, jeji stav by se srovnal, je mozne ji ubytovat v domove duchodcu, nebo musi byt za kazdych okolnosti ubytovana v psychiatrickem zarizeni?
Nakolik v soucasne dobe neleci v ramci sveho dusevniho zdravi, je mozne, ze ji muze byt odebran invalidni duchod?
Jake jsou dalsi moznosti v ramci jejiho ubytovani, jeji duchod cini 7900kc (financne, nezvladne platit najem).
dekuji
Lenka K
Petr Sturma
Odpověď odborníka:
Dobrý den. V případě, že by Vaše matka dodržovala nasazenou léčbu a její stav by byl kompenzovaný, jsem toho názoru, že by v domově pro seniory žít mohla. Některá zařízení mají ale psychiatrickou diagnosu jako kontraindikaci k přijetí. Další možnosti pobytových služeb jsou buď chráněná bydlení pro osoby s duševním onemocněním, nebo domovy se zvláštním režime, které by ale měly být určeny spíše těm lidem, kteří i přes dodržování léčby nejsou schopni samostatně fungovat a jejich stav vyžaduje právě ten "zvláštní režim". Rozumím, že po letech soužití hledáte možnost, jak se osamostatnit. Ohledně invalidního důchodu. Pokud by byla Vaše matka pozvána k posudkové komisi a nedocházela by k lékaři, hrozilo by, že nebude mít v ruce zprávy, kterými by trvání invalidity doložila.
Jana
Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz by asi lépe zodpověděl sociální pracovník, já s problematikou bydlení nemám zkušenosti ani vlastní, ani přenesené. Naprosto ale rozumím vašim obavám o její zdraví a současně i potřebě ochránit také sama sebe. Moje blízká kamarádka má maminku s paranoidní poruchou osobnosti a její obětování a podřizování se nevedlo vůbec nikam, až musela začít naprosto důsledně řešit především sama sebe. Její mamince naopak doporučovali domov důchodců, v psychiatrickém zařízení ji naopak nechtěli. Doporučila bych vám tedy zjišťovat možnosti podle rady lékaře vaší matky, který zná přesně její diagnózu i stav a nakonec i konkrétní možnosti v jejím okolí. Přeji vám, ať najdete přijatelný kompromis a uhájíte si svůj vlastní prostor pro důstojný život.
Zpět na seznam