Dobrý den,
Je mi 21 let a trpím řadou diagnostikovaných mentálních poruch a mám 2 otázky. Zaprvé: mohu pořádat svého psychiatra nebo obvodního lékaře aby mi vystavit neschopenku na DPČ práci (pracují v korporátním prostředí) kvůli depresi? Můj stav se tento měsíc velmi zhoršil a psychiatr doporučil změnu léku, ale zabere to aspoň týden/víc týdnu než se stabilizuji a v tuto chvíli vůbec nejsem schopná fungovat, v práci dělám miliony chyb a bojím, že když budu ignorovat můj mentální stav tak mě vyhodí. Také se ale bojím, že když v práci budou vědět, že trpím depresemi, tak mě také vyhodí. Jsem z toho všeho extrémně vystresovaná a nevím jestli je lepší mlčet nebo se pokusit si nějak ulehčit těžkou situace. Druhá otázka: můj zdravotní stav mi velmi překáží ve studiu na univerzitě. Jsem v druháků na UK a zrovna ted je zkouškové a kvůli depresi mám velké problémy stíhat dělat všechno co je pořádávané. Nechci opouštět školu ale mám pocit, že to ted vůbec nezvladam. Na koho se můžu obrátit ohlédne těchto problém? Myslíte, že by mi škola poskytla nějaké úlevy vzhledem k zdravotním problémům? Nikdy jsem podobné věci neřešila a trochu se stydím, že nezvládám školu "jen" kvůli depresi. Ráda bych slyšela objektivní názor experta, jestli mohu žádat o tyto věci. Děkuju moc.
Lenka Vaňková
Odpověď odborníka:
Dobrý den,
děkujeme za Vám za dotaz do naší poradny. Život s depresemi vyžaduje vydávat mnohem více energie než život bez nich. Rozhodně se nemáte za co stydět a je bezva, že pro sebe hledáte podporu. Co se týče studia, zde je odkaz na organizaci, která pomáhá zvládnout studium lidem s duševním onemocněním a třeba by mohla poradit i Vám:
https://www.dostuduj.fit/
Co se týče práce na DPČ - pokud jste účastná na zdravotním pojištění, máte nárok na nemocenskou. Je dobré se o tom poradit s praktickým lékařem nebo psychiatrem, jak sama píšete.
Držím pěsti, ať se Vám dobře daří. LV
Vlasta
Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Nejprve bych chtěla ocenit Vaši odvahu a důvěru ke sdílení Vaší situace. Vnímám a chápu, že to není pro Vás jednoduché. Chtěla byste vyhovět všem a všechno zvládat na jedničku. K první otázce vím asi tolik: pokud pracujete na DPČ, tak se odvíjí nárok na nemocenskou (neschopenku) podle výše výdělku za měsíc, od roku 2023 je snad tato hranice výdělku u 4 000Kč. To znamená, když si vyděláte pod 4 000 Kč/ měsíčně nevzniká nárok a nad 4 000 Kč máte nárok na nemocenskou, tu pak můžete řešit se svým lékařem nebo psychiatrem. Jinak bych asi doporučila, zeptat se na OSSZ (ČSSZ) v místě bydliště, kde Vám mohou podat potřebné informace.
K dalšímu dotazu (deprese, zhoršený stav, změna medikace, nestíhání svých povinností atd.) píši následující řádky. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když se můj stav zhoršoval natolik, že jsem nemohla vykonávat svou práci, kolabovala jsem a spíše více strádala, i na duši. Tak jsem se rozhodovala podle toho, co je pro mě důležité - práce, studium nebo já a zdraví. Časem jsem se naučila, cenit si více svého zdraví, které má člověk opravdu „jen“ jedno. Samozřejmě, že to není rychlé a jednoduché rozhodování, k tomu se člověk dopracuje. I já jsem se v minulosti nacházela ve svízelných situacích, kdy jsem jiné varianty řešení neviděla a cítila se sevřená jako v kleštích. Naštěstí jsem natrefila na lidi v mém okolí nebo i lékaře, kteří mě v dané situaci podpořili, a pomohli tak se dostat na cestu zotavení. Z nelehkých situací jsem se naučila, brát si i něco nového, naučného, čím se snažím řídit i nadále. Těžké situace nás dokáží i posílit (Občas je i špatné pro něco dobré.). Může Vás také podpořit, s někým si o svých obtížích popovídat, ať už s odborníkem jako psycholog, lékař či s osobou, ke které máte důvěru. Možná existuje na škole i nějaká duševní podpora (psychologická poradna?), kde se můžete dozvědět informace ohledně výuky a zdravotní problémy, které Vám znesnadňují studium. Člověk si uleví, když na to není sám. Jak se říká: „Sdílená starost, poloviční starost.“ Již několikrát se mi to potvrdilo. A hlavně, nemáte se za co stydět, nemusíte se obávat. Každý z nás se v životě ocitne v nepříjemné situaci, jako je např. deprese a další, ale není to slepá ulička. Ba naopak můžete najít podporu i tam, kde byste jí asi nečekala. Doufám, že jsem Vám tímto mohla podat alespoň pár informací, vzbudit naději apod. Držím Vám palce, ať to vše vyjde a ať se Vám dobře daří. Nebojte, i z deprese se dá vyjít a žít smysluplný život. Přeji Vám míň starostí a spíše více radostí. Mějte se dobře.