NOVINKA! Úvod do práce se skupinou zaměřenou na zotavení a silné stránky
Lektoři: Zdeněk Císař, Mgr. Michael Kostka, Mgr. Petr Vítek
Rozsah: 14 hodin / 45 min. (2 dny)
Časový rozvrh: 9.00 - 16.00 h (oba dny)
Akreditace: MPSV - sociální pracovníci, pracovníci v sociálních službách, neformální pečovatelé
Pozvánky na aktuálně vypsaný kurz: 122024_Pozvanka_PK-II_Skupina_1
Kurz je určen primárně peer konzultantům, kteří zatím nemají zkušenosti (nebo jen velmi malé) s peerskou skupinovou prací. Nabízí základní teoretický přehled o práci se skupinou, prohlubuje znalosti o procesu zotavení a umožňuje nácvik klíčových kompetencí pro práci se skupinou zaměřenou na zotavení. Získané znalosti a dovednosti absolventi uplatní při zakládání a vedení nejrůznějších typů skupin (volnočasových, svépomocných, vzdělávacích, rodičovských) v rámci sociálních i zdravotních služeb péče o duševní zdraví. Pro získání základních dovedností ve vedení skupiny jej ale mohou využít i pracovníci v dalších pomáhajících profesích, včetně neformálních pečovatelů (svépomocné skupiny). Výuka je vedena lektorskou dvojicí ve složení peer lektor + lektor s jinou odborností z oblasti péče o duševní zdraví.
Osnova kurzu:
1. DEN:
- Seznámení účastníků, přehled zkušeností se skupinovou prací – co funguje a co ne.
- Koncept zotavení – fáze, etapy, základní pojmy.
- Pravidla skupinové práce. Nácvik práce se skupinou zaměřený na postoje, aktivitu a smýšlení.
- Nácvik práce ve skupině zaměřený na motivaci, zodpovědnost a řízení vlastního života. Potenciální konflikty ve skupině plynoucí z odlišných potřeb účastníků daných různými fázemi jejich zotavení.
2. DEN:
- Jak skupinu založit a udržet. Role vedoucího skupiny. Styly vedení skupin. Udržitelnost a péče o členy skupiny.
- Nácvik vedení skupiny zaměřený na identifikaci silných stránek a na objevování vlastních zdrojů a přání v jednotlivých oblastech života. Zaměření na užívaný jazyk.
- Typy skupin podle zaměření. Neformální skupinové volnočasové aktivity. Reflexe
Kurz účastníkům přinese:
Účastníci získají základní znalosti o tom, jak skupinu založit a vést, o principech skupinové práce a také základní povědomí o jejích možných úskalích. Prohloubí si znalosti o způsobech hledání prvků zotavení a silných stránek ve vlastním životě i v životě svých klientů, což je jeden ze základních nástrojů peerské profese. Zaměří se na využití zotavení ve skupinové práci, čímž mohou rozšířit nabídku svých peerských služeb v sociálních i zdravotních zařízeních.
Osvědčení:
Podmínkou získání osvědčení je minimálně
90% účast na kurzu a závěrečné ověření získaných znalostí formou písemného testu s 80 % správných odpovědí.
Přihlásit na kurz